Reklama
 
Blog | Marek Pyszko

Sobotka for President?

Premiér Bohuslav Sobotka tento týden učinil jeden z nejodvážnějších kroků své dosavadní politické kariéry. Podle ekonoma Tomáše Sedláčka v pořadí druhý po vybruslení z ostudné scény na pražském hradě režírovanou Milošem Zemanem. Sobotka se v návaznosti na snižující popularitu ČSSD před parlamentními volbami vzdal předsednické pozice ve straně a role volebního leadera. Aktuálně je jeho úkolem dovést vládni trojkoalici do konce mandátu, který skonči na podzim.

Zaměříme-li se na osobu Bohuslava Sobotky, kariérního politika, který se z mladých sociálních demokratů dostal přes pozici ministra financi až na předsedu ČSSD a následně k premiérskému křeslu, naskytuje se otázka jeho další budoucnosti a působnosti. Že by zakládal novou politickou stranu po vzoru Jiřího Paroubka je stejně jako aspirace na účast v příští vládě spíše nepravděpodobné. Podobné se zdají být Sobotkovy šance na křeslo v Evropské unii, jelikož údajně neovládá žádný ze světových jazyků na dostatečné úrovni. Bohuslav Sobotka dosáhl v politice téměř všeho, řídil nejdůležitější ministerstvo, předsedal vládě, stál v čele jedné z nejvýznamnějších stran české politické scény. Pro ideální a kompletní završení jeho kariéry se tak naskytuje jediné možné zaměstnání – hradní prezidentská kancelář.

Proč má právě Sobotka šanci nejen na druhé kolo prezidentské volby, ale i na celkovou výhru?

Sobotka je po konfrontaci Andreje Babiše populární napříč politickým spektrem

Jedním z posledních pokusů premiéra České republiky a předsedy ČSSD jak snížit rozdíl volebních preferencí mezi ANO 2011 a sociálními demokraty bylo vyvolání vládní krize. Záminkou byl Andrej Babiš, který k ní nechtěným přilákáním negativní pozornosti k jeho osobě velmi úspěšně přispěl. Sobotka aktuálních kauz využil a odstranil Babiše z vlády. Daný krok se sice neprojevil v preferencích ČSSD, zaznamenal však nárůst na pravici – u TOP 09 a ODS, což jsou strany, jejichž opoziční práce by se dala z větší částí označit jako ‚manifesto antibabiš‘. Kdyby Bohuslav Sobotka kandidoval na prezidenta, dá se předpokládat, že by jeho boj proti miliardáři Babišovi a racionální volba menšího zla středu a pravice -volba  proti Zemanovi, mohly být faktory oceněny napříč politickým spektrem.

Příští volba prezidenta bude volbou Zeman, nebo..

Dá se předpokládat, že Miloš Zeman, který svou kampaní, vedenou v podstatě od začátku prezidentského mandátu (aktuálně placeného z hradního rozpočtu), má účast v druhém kole volby prezidenta jistou. Volba tak bude o tom, jak silný kandidát proti Zemanovi do druhého kola postoupí. Premiér Sobotka by měl kromě již zmíněné části pravicových hlasů, u kterých se dá ‚antizemanovský‘ postoj očekávat, oproti Zemanovi také jistotu podporu velké části voličů ČSSD. I přes to, že se v minulé volbě přiklonili právě pro Zemana – při volbě ‚menšího zla‘, kdy proti němu stál ‚Kalouskem ovládaný‘ Karel Schwarzenberg. Zemanova popularita klesla také po již zmiňovaném incidentu na hradě, ze kterého vyšel Sobotka jako vítěz.

Kajínek + Návštěvy krajů + Ovčáčkův twitter – debaty = Zemanova kampaň

Jak prezident Zeman prohlásil, pro další prezidentskou volbu nepovede žádnou kampaň. Tedy oficiálně. Twitterový PR expert a ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček a velkolepé návštěvy měst a krajů samotného prezidenta vypovídají o opaku, volby však historicky značně ovlivňují předvolební debaty kandidátů, především ty televizní. Bohuslav Sobotka má za sebou vedení vlády, které byla po dlouhých letech rozpadů a skandálů stabilní. I když to není její zásluha, dá se označovat také za prorůstovou. Naopak Miloš Zeman je v médiích propírán (často i neprávem) především díky svých skandálních výroků a činů. Kvalitní antikampaní, na kterou by Zeman neměl možnost okamžité reakce a ‚prodání‘ úspěchů jeho vlády by tak mohla být pro Bohuslava Sobotku velmi produktivní.

Nejsilnější parlamentní strany nemají kandidáta

Z dosavadních výroků představitelů ANO a činů jejich předsedy Andreje Babiše se dá vyvodit možnost uzavření ‚mocenského paktu‘ Zeman-Babiš, který by měl za výsledek nenasazení hnutím ANO kandidáta na prezidenta. TOP 09, KDU-ČSL, KSČM ani ODS nedisponují osobností, která by stála zato do kampaně nasadit. Dá se tak předpokládat, že při nenasazení kandidáta ANO 2011 by byl Bohuslav Sobotka nejsilnějším zástupcem napříč parlamentními stranami. Podobná personální vyprahlost se zatím projevuje i u nestranných kandidátů – žádný z nich výrazně nevyčnívá a ani předběžné preference neukazují možnost ohrožení dosavadní hlavy státu Miloše Zemana při obhajobě mandátu.

Pokud by se Sobotka a ČSSD rozhodli uvést výše popsanou teorii do praxe, k tahu by se dostalo hnutí ANO 2011. To by bylo postaveno před otázku postavení vlastního kandidáta. Otázkou je, do jaké míry by úspěšnosti Sobotky věřili.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama